To tradycyjne patelnie wykonane z żeliwa. Najwążniejsze informacje o patelniach żeliwnych:
- Doskonałe przewodnictwo ciepła, które równomiernie rozchodzi się po całej powierzchni patelni. Patelnia żeliwna wolno się rozgrzewa i wolno stygnie. To zupełnie inna jakość smażenia niż w przypadku patelni aluminiowych, które nagrzewają się błyskawicznie i stygną w tempie ekspresowym natychmiast po zdjęciu z ognia.
- Uniwersalność – patelnie żeliwne doskonale nadają się na każdy typ kuchenek: ogniowe, gazowe, ceramiczne, indukcyjne.
- Odporność na zarysowania mechaniczne, uszkodzenia powłoki, zadrapania. Trwałość wpisana jest w żeliwo.
- Naturalny materiał, pozbawiony chemicznych dodatków i wyrabiany w naturalny, niechemiczny sposób.
- , choć inna niż to, do czego przywykłeś(aś) użytkując teflon. W każdym razie, zapomnij o zmywarce.
- Podczas smażenia z żeliwa wytrącają się śladowe ilości żelaza, pierwiastka bardzo potrzebnego dla ludzkiego organizmu. Aby uzupełnić jego ilość w organizmie kiedyś zalecano zjadać szpinak. Okazało się to chybioną radą, bo szpinak nie zawiera tyle żelaza, jak sądzono. Smażenie na żeliwnej patelni znacznie lepiej uzupełni niedobory żelaza. Samo zdrowie, zupełnie przy okazji.
- Stawiając patelnię z gorącą potrawą na stole, masz pewność że jedzenie długo pozostanie ciepłe. Bez dodatkowego podgrzewania. Żeliwo słynie z wysokiej bezwładności cieplnej.
- Ciężar – żeliwne patelnie są ciężkie. Bardzo ciężkie. Średniej wielkości patelnia może ważyć 2-3 kg. Niektórzy uważają to za wadę. Ale jest to bezapelacyjna zaleta. Ciężar daje stabilność, utrudnia przypadkowe wylanie gorącej jak piekło zawartości. Ciężar to bezpieczeństwo Twoje i Twoich najbliższych.