GARNEK DO GOTOWANIA NA PARZE
Jednym z produktów dostępnych w naszym sklepie internetowym jest garnek do gotowania na parze. Dzięki temu, że jego ścianki nagrzewają się o wiele wolniej niż dno, zachowana jest odpowiednia cyrkulacja powietrza. Pozwala to na zdrowe przygotowywanie potraw, które w ten sposób zachowują swój doskonały smak i wygląd, a przy tym nie tracą cennych substancji odżywczych. Tak przyrządzone posiłki pozbawione są tłuszczu, w związku z czym produkt zaleca się szczególnie osobom będącym na diecie.
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nowoczesne garnki do gotowania na parze pochodzące od renomowanych marek, takich jak KLAUSBERG i KINGOFFF. Przeznaczone są do różnych typów kuchenek – gazowych, elektrycznych a także indukcyjnych. Wykonano je z wysokiej jakości stali nierdzewnej odpornej na uszkodzenia oraz szkodliwe czynniki chemiczne, co gwarantuje ich długotrwałe użytkowanie.
Co można zrobić na parze lub w parowarze?
Wielu ludzi twierdzi, że na parze nie da się ugotować dużej grupy produktów. Nic bardziej mylnego, gdyż gotowanie na parze jest metodą uniwersalną, można ją stosować do każdego produktu z wyjątkiem grzybów, gdyż tracą one zbyt dużo wody w takim procesie. Możemy na parze przyrządzić praktycznie wszystkie warzywa (poza pomidorami i liściastymi), owoce. Dobrze dotuje się również ryż, kasze wszelkiego typu, kluski, makaron. Wbrew powszechnym opiniom, na parze ugotować można więc wszystko poza grzybami, które tracą zbyt dużo wody.
1. Prawie każdy rodzaj mięsa. Mięso trzeba dobrze przyprawić, aby miało więcej smaku. Polecam sól, pieprz, czosnek, wszystkie ulubione zioła, paprykę. Jeżeli danie ma mieć inny charakter można użyć np. sosu sojowego.
2. Ryby. Ryby są bardzo delikatne i szybko się przygotowują. Należy pamiętać, że nie powinno się ich rozgotowywać, ponieważ tracą walory smakowe. Gotowa ryba przestaje być przeźroczysta a robi się „krucha”. Aby podkreślić smak poleca się skropić sokiem z cytryny lub wcześniej zamarynować w ulubionych ziołach i innych przyprawach.
3. Warzywa i owoce. W tym wypadku mamy największe pole do popisu. Znaczna część warzyw tak przygotowana jest bardzo smaczna, choć niektórzy muszą się do tego przyzwyczaić, np. marchew, pietruszka i seler mają o wiele intensywniejszy smak. Możemy także uparować brokuły (jedne z warzyw, które będą gotowe najszybciej – po ok. 5-7 minutach), brukselkę, kalafiora (trochę dłużej), fasolkę szparagową, kabaczka, cukinię. Warzywa gotowane na parze nie potrzebują przyprawiania, ale jeżeli ktoś za takimi nie przepada także może użyć soli czy przypraw ziołowych. Poleca się dodatek zieleniny – koperek, pietruszka czy szczypiorek idealnie pasują do parowanych warzyw, a w szczególności do ziemniaków, które choć z punktu widzenia dietetyki tworzą osobną grupę produktów, pozwolę sobie wymienić tutaj. Pamiętajmy, aby ewentualne przyprawy lub dodatki zieleniny dorzucać w końcowej fazie parowania (na 5 minut przed końcem). Po zrobieniu można także dodać, np. sosu vinaigrette. Oczywiście osoby, będące na diecie odchudzającej nie mogą przesadzić z jego ilością. Ciekawą propozycją mogą okazać się także faszerowane warzywa. Za farsz mogą posłużyć np. mięso i ryż np. faszerowana mięsem mielonym i ryżem czerwona papryka. Jarzyny zachowują naturalny kolor, mają także bardziej wyrazisty smak i zapach, dzięki czemu nie wymagają intensywnego przyprawiania. Można gotować w ten sposób również owoce – jabłka, gruszki i śliwki.
4. Ryż. Na ryż przeznaczony jest osobny pojemnik, do którego trzeba wlać niewielką ilość wody, od której napęcznieje. Robiony inaczej, raczej nie będzie tak smaczny. Warto przygotowywać brązowy ryż, który zawiera dużo więcej składników odżywczych. Przygotowywany w taki sposób wchłonie całą wodę (nie wylejemy jej, jak w przypadku gotowania w woreczku) i nie utracimy wartościowych składników. Niektórzy polecają moczenie ryżu przed parowaniem.
5. Sosy. Wbrew pozorom w parowarze można przyrządzić pyszny sos. Do tego celu służy specjalne naczynie, dostępne w większości obecnych na rynku urządzeń. Do wspomnianego naczynia wystarczy włożyć np. posiekane pomidory (najlepiej z puszki, gdyż zawierają także sporo naturalnego soku) oraz cebulę, czosnek, odrobinę pietruszki czy kopru oraz doprawić wedle upodobań. Z powodzeniem taki sos można zabielić jogurtem. Tak zapełniony pojemnik włożyć na 20 min do parowaru i sos gotowy. Oczywiście pomidory to nie jedyny produkt nadający się do przyrządzenia sosu, można je zastąpić np. pieczarkami.
Zaletą gotowania na parze jest też możliwość jednoczesnego przyrządzania wszelkiego typu produktów. Trzeba jedynie pamiętać o czasie przygotowywania różnego typu rzeczy, wiadomo, że warzywa przygotowywać będziemy krócej od mięsa. Pamiętając o podstawowych zasadach unikniemy rozgotowanych jarzyn czy twardawego mięsa.
6. Owoce morza. Owoce morza mogą być również gotowane na parze z własnych soków. Małże są często gotowane w dużym, przykrytym garnku z małą ilością wina. Małże gotują w parze własnego soku, który zmieszany z winem oraz innymi dodatkami będzie pysznym sosem.
7. Inne. Bez użycia wody gotujemy też różnego rodzaju kasze, kuskus oraz pierogi, gołąbki czy tradycyjne kluski na parze.